IX Ostrołęcki Festiwal Fotografii 05 Października 2017

w dniach 5-31 X - wystawy i wernisaże
Festiwal jest kontynuacją corocznej imprezy, która na dobre wpisała się już w kalendarz kulturalny miasta. W tegorocznej edycji pragniemy zaprezentować dorobek fotograficzny wybranych stowarzyszeń i innych formalnych grup zajmujących się fotografią. W ramach tegorocznej edycji już w czerwcu odbył się ciekawy projekt fotograficzny ID, realizowany przez jednego z bardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych fotografów, Filipa Ćwika. Wystawę prezentującą efekty jego pracy zobaczymy na zakończenie festiwalu. Jak co roku otworzymy też Galerię Bezdomną, umożliwiającą prezentację zdjęć wszystkim chętnym.
Organizatorami festiwalu są Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne i „Galeria Ostrołęka” Ostrołęckiego Centrum Kultury. Honorowy patronat – Prezydent Miasta Ostrołęki. IX OFF realizowany jest w ramach projektu współfinansowanego przez Miasto Ostrołęka wyłonionego w konkursie ofert dla organizacji pozarządowych.

 

5 października – czwartek, Galeria Ostrołęka
19.00   otwarcie wystawy Kolektywu fotoreporterów InPRO [zdjęcia - foto Daniel Ejsymont]
Kolektyw fotoreporterów inPRO powstał w 2014 r. z inicjatywy Mateusza Baja, Agaty Grzybowskiej, Anny Liminowicz i ostrołęczanina – Tomka Lendy. W 2015 roku do grupy dołączył fotoedytor Maciej Jaźwiecki, a w ostatnim czasie dwaj Anglicy: George Selley i Dave Shaw, a także pochodzący
z Francji, ale mieszkający obecnie w Polsce Gregory Michenaud. Punktem wspólnym zainteresowań każdego z członków InPRO jest fotografia społeczna: mniejszości, ludzie w trudnych i granicznych sytuacjach, relacje w małych grupach społecznych i problemy współczesnego świata - to wszystko spotkamy na zdjęciach Kolektywu, którego fotografowie realizują aktualnie reportaże m.in. na Ukrainie, w Iranie, oraz Birmie.
19.30   wernisaż wystawy Agencji Fotograficznej NAPO IMAGES [zdjęcia - foto Daniel Ejsymont]
Agencja Napo Images powstała w 2008 roku. Skupia najważniejsze nazwiska współczesnej polskiej fotografii prasowej i dokumentalnej. W jej skład wchodzą: Filip Ćwik, Piotr Małecki, Adam Lach, Maciej Jeziorek, Ewa Meissner i Karolina Jonderko. Fotografowie Napo Images to wielokrotnie nagradzani autorzy, których połączyła pasja do rozwijania i promowania szeroko rozumianej fotografii dokumentalnej. Skupiają się na realizacji projektów długoterminowych, dotykających tematów ważnych społecznie, kulturowo czy politycznie. Wzajemna inspiracja i wykraczanie poza klasyczne definicje dokumentu i reportażu owocują licznymi publikacjami w prasie, wystawami fotograficznymi w międzynarodowych galeriach, docenianymi przez odbiorców i krytykę publikacjami książkowymi oraz nagrodami na światowych konkursach fotograficznych.


6 października – piątek, OCK
18.00    hol OCK I piętro - wernisaż wystawy „Ostro” Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego [zdjęcia - foto Daniel Ejsymont]
Towarzystwo powstało w 1949 r. Od 1957 roku posiada własną Galerię Fotografii, w której obecnie prezentowanych jest około 20 wystaw rocznie, indywidualnych i zbiorowych, autorów krajowych i zagranicznych. Prowadzenie tego typu działalności, nieprzerwanie od tylu lat, jest niewątpliwie wielkim sukcesem i umożliwia spełnianie głównego celu, czyli upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki. Obecnie Towarzystwo liczy ponad 90 członków, zarówno takich, dla których fotografia jest sposobem spędzania wolnego czasu, jak i tych, dla których stała się zawodem. Od wielu lat, organizowane są dla członków ŁTF wystawy tematyczne. Od dwóch lat, zaczęto zapraszać do udziału w wystawie również kolegów z zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń i klubów fotograficznych. Jedną z takich ekspozycji, jest wystawa pt. „Ostro” zaprezentowana w czerwcu 2016 roku jako wystawa towarzysząca Fotofestiwalowi 2016.
18.30    hol OCK parter -wernisaż wystawy Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR [zdjęcia - foto Daniel Ejsymont]
Stowarzyszenie BLUR to zbiór różnorodności, zarówno osób i charakterów, jak i działań. Obecnie do BLURA należy ponad 40 osób, amatorów i profesjonalistów, których łączy jedno – sztuka fotografii. BLUR współpracuje z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie, Planetą 11 oraz olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium. Wystawy członków stowarzyszenia gościły m.in. w klubokawiarni Awangarda Bis, w Galerii Sowa, w Starym Ratuszu w Olsztynie oraz w wielu innych miejscach wystawowych. Wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Związku Polskich Fotografów Przyrody, Stowarzyszeniem Warmija czy Łyńskim Centrum Rozwoju AŁNA organizowane były plenery fotograficzne.
Prezentowana na festiwalu wystawa to prace archiwalne członków Stowarzyszenia Blur - 10 prac z ubiegłorocznej wystawy pt. Portret i 18 prac z tegorocznej wystawy pt. Pejzaż Miejsko-Wiejski.

 

7 października - sobota, budynek po byłym Kasynie, ul. Kościuszki
10.00-20.00 - Galeria Bezdomna [zdjęcia - foto Daniel Ejsymont]
Jej ideą jest prezentacja zdjęć w starych, opuszczonych pomieszczeniach. Każdy kto ma ochotę może przyjść, przynieść swoje zdjęcia i poczęstunek, przygotować wystawę i zaprosić swoich gości na wernisaż. Zapraszamy do udziału.
18.00 wernisaż wystawy Galerii Bezdomnej oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego InQbator 2017


8 października – niedziela, Galeria Ostrołęka
Od godz. 11.00 przegląd portfolio prowadzony przez Maćka Jaźwieckiego, zawodowego fotoedytora w redakcji Gazety Wyborczej oraz Annę Liminowicz, która była gościem OFF w 2015 roku (obydwoje reprezentują Kolektyw Fotoreporterów InPRO)
12.00 spotkanie autorskie z francuskim fotografem oraz pokaz zdjęć autora (Gregory Michenaud jest członkiem Kolektywu fotoreporterów InPRO).


16-27 października – Galeria Ostrołęka
Warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 6-8 lat.
Zapisy grup zorganizowanych i szczegółowe informacje o warsztatach w Galerii tel. 297643954

 

26 października – Galeria Ostrołęka
19.00 finisaż wystawy Kolektywu Fotoreporterów InPRO
19.30 wystawa portretu podsumowująca projekt ID Filipa Ćwika
20.00 projekcja filmu

© 2021 OCK Ostrołęka - Wszelkie prawa zastrzeżone
biuletyn
informacji publicznej
Tworzenie stron www : VisualTeam