34. KURPIOWSKIE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE 23 Kwietnia 2017 10.00

Coroczny konkurs kurpiowskich śpiewaków i tradycyjnych kapel. Artyści rywalizują ze sobą w czterech kategoriach wiekowych, solo i w zespołach. Zmagania uczestników ocenia komisja, która przyznaje nagrody w kategoriach: śpiew solowy, śpiew grupowy, kapele kurpiowskie w tradycyjnym składzie, instrumentaliści a także mistrz-uczeń.
Celem konkursu jest kultywowanie tradycji kurpiowskiego grania i śpiewania, integracja artystów ludowych z kurpiowskiej Puszczy Zielonej i Białej, zainteresowanie młodzieży i dzieci muzycznym dziedzictwem Kurpiów a także promocja artystów kurpiowskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Programu 'Kultura ludowa i tradycyjna'

 

 

Program:

godz. 10.00 przesłuchania:
   - soliści w kat.: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy
   - instrumentaliści
godz. 11.45 widowisko weselne DO ŚLUBU MARYSIU w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy” z Czarni pod kierunkiem Witolda Kuczyńskiego
godz. 12.45 przesłuchania:
    - grupy śpiewacze: dzieci, młodzież, dorośli
    - kapele
    - kategoria mistrz - uczeń
godz. 15.00 fragmenty spektaklu CHŁOPI Wł. Reymonta
w wykonaniu aktorów Ostrołęckiej Sceny Autorskiej
scenariusz i reżyseria: Wojciech Kraszewski
godz. 16.00 ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród


 

PROTOKÓŁ
XXXIV KURPIOWSKICH PREZENTACJI ARTYSTYCZNYCH

 

JURY w składzie:
     - Arleta Nawrocka-Wysocka - entomuzykolog, przewodnicząca
     - Apolonia Nowak – śpiewaczka kurpiowska
     - Joanna Niska - muzyk
     - Jerzy Białobrzewski - choreograf
     - Alina Chalińska - sekretarz

po wysłuchaniu 70 podmiotów wykonawczych, pochodzących z terenu Puszczy Zielonej i Białej woj. mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego postanowiło przyznać następujące miejsca:

 

W kategorii SOLIŚCI – DZIECI DO LAT 14:

I MIEJSCE – Igor Fąk
II MIEJSCE – Angelika Szablak
III MIEJSCE – Kamila Gut
Nagrody ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WYRÓŻNIENIE dla najmłodszego uczestnika - Kacper Komor
Nagrodę ufundował Związek Kurpiów

 

W kategorii SOLIŚCI - MŁODZIEŻ I DOROŚLI:

I MIEJSCE – Dominika Kuczyńska

II MIEJSCE- Kamil Mróz
III MIEJSCE – Karolina Osowiecka
III MIEJSCE –Hanna Ksepka
Nagrody ufundował Starosta Ostrołęcki

 

W kategorii SOLIŚCI - SENIORZY 60+:

I MIEJSCE – Marianna Bączek
II MIEJSCE –Stanisław Archacki
III MIEJSCE – Anna Bałdyga
Nagrody ufundował Starosta Ostrołęcki

 

W kategorii INSTRUMENTALIŚCI:

I MIEJSCE – Zenon Kaczyński z Łysych

I MIEJSCE – Grzegorz Golan z Kadzidła
II MIEJSCE – Mateusz Milewski
Nagrody ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego


W kategorii DZIECIĘCE GRUPY ŚPIEWACZE:

I MIEJSCE – Grupa Śpiewacza Dziewcząt „Młode Kurpie” z Jednorożca
II MIEJSCE – Grupa Śpiewacza Dziewcząt „Zagajnica”
III MIEJSCE – Grupa Śpiewacza Dziewcząt „Pod Borem” gr. I
Nagrody ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

W kategorii MŁODZIEŻOWE GRUPY ŚPIEWACZE:

I MIEJSCE - Grupa Śpiewacza Chłopców „Kurpie Białe z Golądkowa”
II MIEJSCE – Grupa Śpiewacza Dziewcząt „Rutozianki”
III MIEJSCE – Grupa Śpiewacza Dziewcząt „Kurpiaki”
Nagrody ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

W kategorii GRUPY ŚPIEWACZE DOROSŁYCH:

I MIEJSCE - Grupa Śpiewacza Mężczyzn z Czarni
II MIEJSCE - Grupa Śpiewacza Kobiet „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca
III MIEJSCE - Grupa Śpiewacza Mężczyzn „Pod Borem”
Nagrody ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WYRÓŻNIENIE w postaci wydawnictw - dla Grupy Śpiewaczej Kobiet „Pod Borem” i Grupy Śpiewaczej Kobiet „Kurpianki z Golanki” Nagrody ufundował Związek Kurpiów

 

W kategorii MISTRZ – UCZEŃ:

I MIEJSCE - Witold Kuczyński ze śpiewakiem Szymonem Ropiakiem
II MIEJSCE - Jan Kowalczyk z harmonistami
III MIEJSCE - Jan Kania z Wiktorem Rumińskim
Nagrody ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

W kategorii TRADYCYJNE KAPELE KURPIOWSKIE:

II MIEJSCE - Kapela Jana Kani z Lipnik
II MIEJSCE – Kapela Ryszarda Maniurskiego
III MIEJSCE - Kapela „Pod Borem”
Nagrody ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Dodatkowo Muzeum Kultury Kurpiowskiej ufundowało dwie nagrody finansowe im. Bernarda Kielaka:
- Dla Grupy Śpiewaczej Kobiet z Nowogrodu
- oraz Grupy Śpiewaczej Mężczyzn z Czarni

Burmistrz Myszyńca ufundował doroczną nagrodę im. Stanisława Sieruty za osiągnięcia w tworzeniu i upowszechnianiu kultury i działalności społecznej dla solisty seniora Władysława Gwiazdy.

 

Jury pragnie podziękować za liczny udział oraz dobór repertuaru niosący tradycyjne wartości kultury kurpiowskiej.
Komisja oceniająca zgodnie stwierdza, że XXXIV Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne zgromadziły liczną i reprezentatywną grupę artystów z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej i Białej. Organizatorzy i Jury dziękują wszystkim uczestnikom konkursu oraz animatorom za tak liczne przybycie.
Jury dziękuje fundatorom hojnych nagród z nadzieją na dalszą owocną współpracę.

KPA 2017

© 2011 OCK Ostrołęka - Wszelkie prawa zastrzeżone
biuletyn
informacji publicznej
Tworzenie stron www : VisualTeam